En Çok Para Kazandıran Meslekler

En Çok Para Kazandıran Meslekler

En çok para kazandıran meslekler nelerdir? Herkes bu meslek gruplarını dışarıdan takip ediyor ve böyle bir mesleğe sahip olmak istediklerini söylüyorlar. Çünkü çok iyi para kazançları vardır. Ancak işler dışarıdan görüldüğü kadar kolay değildir.

İnsanların hayatta kalmak için bir geliri olmalıdır. Bu gelir temel ihtiyaçları karşılamalı ve birilerine bakmakla yükümlü olan insanlar için yeterli olmalıdır. Merak edenler için, hem dünyada hem de Türkiye’de en çok para kazandıran profesyonel meslekler nelerdir? Bunları bu makalemde sizlere anlatacağım. Belki bazılarınız bu mesleklere yönelebilirsiniz. Belki de çocuklarınızı bu meslek alanları ile cesaretlendirebilirsiniz.

Türkiye’de En Çok Para Kazandıran Meslekler

Yeminli Mali Müşavir

Türkiye’deki en karlı mesleklerden biride Yeminli Mali Müşavir mesleğidir. Yeminli Mali Müşavir olmak düşünüldüğü kadar kolay değildir. Uzun bir eğitim hayatı ve iş deneyiminizin olması sizlerden istenir. Bildiğim kadarıyla, üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olduktan sonra, en az 10 yıl boyunca finansal danışman veya muhasebeci olarak çalışmamız gerekmektedir.

Bu yüzden sıkı çalışma ve gerekli sınavlardan geçmeniz gerekmektedir. Çoğu Yeminli Mali Müşavir, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezundur. Yeminli Mali Müşavir mesleğini yapan insanların maaşı ne kadardır? Ortalama olarak, yılda 85 bin sterlin kazanıyorlar. Türkiye’de ortalama gelir göz önüne alındığında, bunun çok iyi bir kazanç olduğunu görebilirsiniz.

Sigorta Uzmanı

En karlı meslek sigorta uzmanlığıdır. Türkiye’nin en çok para kazanan meslek grupları arasında sigorta uzmanlığını yapan bireylerin yer aldığı gözlemlenmiştir. Peki, sigorta uzmanı neden bu kadar çok para kazanıyor?

Sigorta uzmanı, belirsizliğin ve riskin finansal sonuçlarının ne olacağını hesaplar. Bir depremin veya başka bir doğal felaketin ne gibi sonuçları doğuracağını tahmin etmeye çalışır. Sigorta sırasında riski ne kadar çok azaltırlarsa, potansiyel olarak daha fazla para kazanabilirler. Risk çok yüksek ise, sigorta maliyeti de artar.

Bu mesleği yapan insanlar şirketlerine zarar vermemek için doğru kararı vermeye çalışırlar. Bunun için borç yönetimi, iş bilgisi ve çeşitli becerilere sahip olmaları gerekir. Bu özelliklere sahip biri işleri kolayca, başarılı bir şekilde yapabilir. Sigorta uzmanları ortalama ne kadar kazanıyor? Ortalama olarak, yılda 110 bin lira kazanıyorlar.

Hava Trafik Kontrolörü

En iyi para kazanma meslekleri olarak hava trafik kontrolörünü de içerir. Hava trafik kontrolörünü yapan biri ne yapar? Uçaklar arasındaki mesafeleri ve rotaları kontrol ederler. Uçakların güvenli bir şekilde uçabilmesi için trafiği koordine ederler. Uçakları doğru zamanda doğru çizgide hareket ettirmeye çalışırlar.

Burada yanlış eylemler için ise cezalar çok büyüktür. Bu yüzden dikkat etmeniz ve konsantre olmanız gerekmektedir. Bu mesleği stresli bir olarak nitelendirmek doğru olacaktır. Bu mesleğin yıllık ortalama geliri 115 bin TL civarındadır.

Hava Trafik Kontrolörü

Yönetim Danışmanı

Şirketler gelirlerini arttırmak ve vizyonlarını genişletmek için yönetim danışmanlarına ihtiyaç duyarlar. Yönetim danışmanları da şirketlere danışmanlık yaparak bu amaç uğrunda hizmet ederler. Yönetim danışmanlarının odaklandığı konular örgütsel konular ve ilerleme planlarının geliştirilmesidir. Analiz yapar ve raporlar sunarlar.

Yönetim danışmanları ne kadar kazanıyor? Kazançları, uzmanlık düzeylerine ve çalıştıkları şirketlere göre değişmektedir. Ancak ortalama olarak yılda 80-130 bin TL kadar kazanıyorlar.

Uzmanlar

Birçok insan gençken doktor olmak isterdi veya istedi. Hala bunu isteyenler oldukça fazladır. Bu konu hakkında yanılgıya uğrayacaklarını düşünmüyorum. Zor bir meslek olmasına rağmen güzel bir meslek dalıdır. Ayrıca, en çok para kazandıran meslekler arasında yer alıyor.

Doktor olabilmek için, 6 yıllık Tıp Fakültesi ve daha sonra tus gibi sınavlardan geçilmesi gerekir. Bu nedenle, doktor olmak için yıllarca eğitim ve sıkı çalışma gereklidir. Bunu atlattıktan sonra, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Doktorlar ne kadar kazanıyor? Doktorların kazançları, uzmanlık seviyelerine ve alanlarına göre değişir. Beyin cerrahları, örneğin, en iyi kazananlar arasındadır. Pratisyen hekimler en alt maaşa sahiptir. Maaşlarına ek olarak, doktorlar ameliyat yaparlarsa ameliyatlar için ayriyeten para alırlar. Ameliyat tutarlarını da hesapladığımızda, yılda ortalama 120-130 bin lira kazanıyorlar.

Avukatlar

Avukatlık, aynı tıpta olduğu gibi Türkiye’de en çok arzu edilen mesleklerden biridir. Çünkü yasayı bilmek ve hakkınızı savunabilmek çok önemlidir. Bunu yapabilen insanlar da ilgi çekebilir ve para kazanabilirler.

Avukat olmak için hukuk Fakültesinden mezun olmalısınız. Daha sonra, bir süre staj yaptıktan sonra avukat olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Avukat olmak kolay bir iş değildir. Çünkü birçok alan vardır ve bu alanların hepsinde uzmanlaşmanız gerekmektedir.

Aksi takdirde, vakalardan başarılı bir şekilde çıkmak zor olacaktır. Avukatlar ne kadar maaş kazanıyor? Türkiye’de tanınmış ve tercih edilen avukatlar yılda ortalama 130 bin TL kazanıyor. Bu örneğimden daha fazla kazanan ve daha az kazananlar vardır.

Bilgi Teknolojisi Yöneticileri

Bilgi Teknolojisi yöneticileri, teknolojik çözümleri araştırarak en düşük maliyetle en verimli sistemi inşa etmeye çalışırlar. Teknolojinin gelişmesiyle ve insanlar teknolojiye daha fazla ilgi göstermeye başladıkça, bilgi uniconologies yöneticilerine olan talep artmaktadır. Çünkü teknolojiyi kullanmak, maliyetleri düşürürken verimliliği artırır.

BT yöneticileri ne kadar kazanıyor? Yılda ortalama 115 bin TL kazanıyorlar. Uzmanlık seviyesi arttıkça, bu maaş seviyesi de artar.

Pilotlar

Pilotluk bakıldığında Türkiye’nin en karlı mesleklerinden biri olabilir. Pilot olmak, özellikle küçük çocukların en büyük hayallerinden biridir. Kim gökyüzünde yüzmek istemez ki? Eminim çoğumuz küçükken böyle rüyalar dahi görürdük.

Ve sonra büyüdük ve pilot olmanın bir uçurtma yapmak ya da bir kağıt uçak uçurmak kadar kolay olmadığını gördük. Bir pilot olabilmek için, önemli testleri geçmek zorundasınızdır. Bunlardan biri sağlık testleridir. Tıbbi testlerin yanı sıra, eğitim süreci oldukça zordur.

Pilot eğitimi alabilmek için, bu eğitimi verenlere yüksek ücretler ödemeniz gerekir. Yani hem pahalı hem de zor bir meslektir. Fakat her ne kazar zor olursa olsun başardığınız zaman çok iyi gelirleriniz olacağı konusunda şüpheniz olmasın. Pilotlar ne kadar maaş kazanıyor? İşinde iyi olan ve genel olarak uçan pilotlar yılda 140-150 bin TL kadar kazanıyor.

Yazılım Mühendisleri

Türkiye’de en çok para kazanan meslek yazılım mühendisliğidir. Teknoloji ve internet dünyasının gelişmesiyle birlikte, yazılım mühendislerine daha fazla ihtiyaç duyulmaktadır. Yazılım mühendisleri yazılımı tasarlar, geliştirir ve bakımını yapar. Yaptıkları projelere göre de maaş alırlar. Bu projeler genellikle uzun zaman alır.

Bir yazılım mühendisi olmak isteyen biri, Bilgisayar Mühendisliği veya programlama bölümlerini bitirmelidir. Daha sonra kendini geliştirmeli ve programlara pratik bir şekilde müdahale edebilmelidir. Böylece, başarılı bir programcı ortaya çıkabilir ve çok iyi para kazanabilir. Yazılım mühendisleri ne kadar maaş kazanıyor? Yılda ortalama 230 bin TL kazanabiliyorlar. Bu miktar Türkiye koşullarında oldukça iyidir.

yazılım mühendisliği 3

Müsteşarlık

Müsteşar, memur seviyesinin en üst seviyesidir. Müsteşarlar bakanlara ve büyükelçilere bağlı olarak çalışırlar. Her Bakanlığın 1 müsteşarı vardır. Siyasi bir ofis olmadığı için, mesleği hakkında yeterli bilgiye sahip insanlar arasından seçilirler. Müsteşarlar, bakan olmadıkları zaman Bakanlar yerine hareket ederler. Sorumlulukları ve yetkileri çok geniştir.

Peki, nasıl Müsteşar olabilirsiniz? Müsteşar olmak için en az bir lisans derecesine sahip olmanız ve devlet memuru olmanız gerekmektedir. Bakanlar kendi müsteşarlarını seçer ve onay için Cumhurbaşkanına gönderirler. Eğer onaylanırsa, onlar görevi devralır. Maaşları 12 bin TL civarında. Türkiye’deki ortalama maaşları düşündüğünüzde, oldukça iyi bir maaşları olduğunu söyleyebilirsiniz.

Noterlik

En karlı mesleklerden biri olan noterlik, Türkiye’nin en karlı işlerinden biridir. Bildiğiniz gibi, birçok belge noter tasdikli onay gerektirir. Ayrıca her belge için bir ücret ödeme zorunluluğu vardır. Örneğin bir araba almak gibi mi? Arabayı transfer etmek için notere gitmelisin ya da bir ev satın aldığınızda notere gidersiniz. Kısaca bazı anlaşmaları veya sözleşmeleri onaylamak için notere de gitmelisiniz.

Noterler yılda 300-350 bin TL kazanıyor. Bazı yerlerde daha az,  bazı yerlerde daha fazla kazanırlar. Peki, nasıl noter olunur? Noter olmanın en önemli şartı hukuk Fakültesinden mezun olmaktır. Ayrıca 21 yaşında olmanız ve 40 yaşına ulaşmamanız gerekir. Okulu bitirdikten sonra avukat, savcı veya hâkim olan kişiler notere başvurabilirler.

Dünyanın En Çok Para Kazandıran Meslekleri

Size dünyanın en iyi para kazandıran mesleklerini anlatacağım. Ayrıca, bu mesleklerin büyük ülkelerde ne kadar maaş kazanıldığına dair ortalama değerler vermeye çalışacağım.

Doktor

Doktorluk, Türkiye’de olduğu gibi dünyada da birçok kazanç sağlayan meslekler arasındadır. Özellikle sağlık sektörünün pahalı olduğu ülkelerde daha fazla maaş kazanılmaktadır.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri’nde uzman bir doktor yılda 240 bin dolar kazanabilirken, Bu miktar İngiltere’de 170 bin dolar, Almanya’da ise 130 bin dolar kazanabilmektedirler. Birçok insan Türkiye’de değil, ABD’de doktor olmayı hayal etmektedir. Böyle düşünenlere hak veriyorum fakat bu ülkelerde gider maliyetlerin de düşük olmadığını söyleyerek sizleri uyarmalıyım.

Cerrah

En çok para kazandıran mesleklere cerrahiye de katılabilir. Çok para kazanabilen doktorlar arasında, cerrahlarda vardır. Bildiğiniz üzere Türkiye’de de çok iyi para kazanıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde ise ortalama 400 bin dolar kazanıyorlar. İngiltere’de 220 bin dolar, Kanada’da 300 bin ve Almanya’da 250 bin dolar kazanıyorlar.

Anestezist

Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler, sağlık sektöründeki en önemli işlere sahip olanlardır. Bu işi yapmak önemli bir eğitim ve uygulama gerektirir. Bu yüzden anestezi uzmanı olmak hiçte kolay değildir.

Böyle önemli bir mesleğe çoğu ülkede çok iyi bir para ödeniyor. Amerika’da anestezistlerin yıllık geliri yaklaşık 400 bin dolar, Kanada’da 300 bin, Almanya’da 300 bin ve İngiltere’de 280 bin dolar civarındadır. Bazı anestezistler daha fazla görev saati içinde çalışabilirler. Bu nedenle, bu meslek en çok para kazanan meslekler arasında önemli bir yer tutmaktadır.

diş hekimliği Diş Hekimliği

Diş hekimliği, iyi bir pratik gerektiren bir meslek alanıdır. Türkiye’de olduğu gibi, sağlık sektöründeki meslekler diğer ülkelerde de iyi para kazandırıyor. ABD’de yıllık 230 bin dolar, İngiltere’de 140 bin dolar, Almanya’da 120 bin dolar kazandıran diş hekimleri Kanada’da 180 bin dolar kazanabilirler.

Ortodontistler

Ortodontistler, diş hekimleri gibi sağlık sektöründe çok fazla iş yaparlar. Ortodontistlerin görevi nedir? Ağız ve çenedeki düzensizlikleri tespit eder ve bir düzeltme işlemi gerçekleştirirler. Ayrıca diş bozukluklarına da müdahale ederler. Bu mesleği yapan kişiler insanlar oldukça iyi bir yaşam sürüyor. Amerika’da 320 bin dolar, Kanada’da 180 bin dolar, Almanya’da 120 bin dolar ve İngiltere’de 140 bin dolar kazanıyorlar.

Mühendislik Direktörü

Mühendislik Direktörlüğü de en çok para kazandıran meslekler arasındadır. Onların işi genel olarak mühendisleri denetlemek ve organize etmektir. Mühendislik yöneticileri Amerika’da 160 bin dolar, Kanada’da 200 bin dolar, İngiltere’de 140 bin dolar, Almanya’da 180 bin dolar kazanıyor. Türkiye’de kazandıkları para mühendislerden daha fazladır.

BT sistem yöneticileri

BT sistemleri yönetimi birçok kazanç işlerinden biridir. Bu mesleğe sahip olanlar ABD’de yaklaşık 135 bin dolar, Kanada’da 95 bin dolar, Almanya’da 100 bin dolar ve İngiltere’de 80 bin dolar kazanıyor.

Pazarlama Müdürü

En çok para kazandıran meslekleri arasındadır. İthalat ve ihracatın gelişmesiyle birlikte, pazarlama işinde de bir gelişme oldu. Bu alanda kalifiye personel bulmak bir yönden kolay diğer bir yönden de zordur. Bu yüzden pazarlama yöneticileri çok fazla iş yapma durumda kalıyorlar.

İşlerin yoğunluğu ve zorluğu göz önüne alındığında, kazandıkları paranın yüksek olması normaldir. ABD’de 105 bin dolar, Almanya’da 115 bin dolar, İngiltere’de 75 bin dolar, Kanada’da 70 bin dolar kazanan Pazarlama Müdürlüğü, dünyanın en çok kazandıran meslekleri arasında yer alıyor.

Kurumsal Avukat

Avukat çok karlı olan bir meslektir. Özellikle de bir şirket avukatıysanız. ABD’de yılda ortalama 200 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 160 bin dolar ve Kanada’da 1300 bin dolar kazanıyorlar.

CEO

Çoğu gelirliler genellikle şirketlerin kurucularına aittir. Bu yüzden kazandıkları para çok yüksektir. Yüksek miktarda bir maaş alırlar. Buna ek olarak, dışarıdan bir Ceo kiralamak mümkündür. ABD’de yılda ortalama 450 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 300 bin dolar, Kanada’da 250 bin dolar ve Almanya’da 390 bin dolar kazanıyorlar.

Eczacı

Eczacılar sağlık sektöründeki en karlı meslekler arasındadır. Türkiye’de olduğu gibi, dünyadaki eczacılar da çok iyi para kazanabilirler. ABD’de yılda ortalama 140 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 70 bin dolar, Kanada’da 90 bin dolar ve Almanya’da 90 bin dolar kazanıyorlar.

Petrol Mühendisi

Petrol ürünleri her ülkede kullanılmaktadır. Bu yüzden her ülkede mutlaka petrol mühendisleri bulunur. Bu mühendisler, özellikle varış ülkelerinde petrol işleme tesisleri olduğu için daha fazla talep görmektedir. ABD’de yılda ortalama 200 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 120 bin dolar, Kanada’da 150 bin dolar ve Almanya’da 120 bin dolar kazanıyorlar. Türkiye’de bu kazanç 105 bin TL civarındadır.

Havacılık Mühendisi

Havacılık mühendisleri ABD’de yılda ortalama 135 bin dolar, İngiltere’de 75 bin dolar, Kanada’da 85 bin dolar ve Almanya’da 100 bin dolar kazanıyor.

Kıdemli Veri Bilimcisi

Kıdemli veri bilim meslek kazanç üst biridir. Bu meslektaşlar ABD’de yılda ortalama 185 bin dolar, Almanya’da 145 bin dolar, Kanada’da 130 bin dolar ve İngiltere’de 100 bin dolar kazanıyor.

Yazılım Mühendisi

Türkiye’nin en çok para kazanan meslekleri arasında yer alan yazılım mühendisliği, dünyanın diğer bölgelerinde de iyi para kazanıyor. ABD’de yılda ortalama 160 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 100 bin dolar, Kanada’da 95 bin dolar ve Almanya’da 100 bin dolar kazanıyorlar.

Yatırım Bankacısı

Yatırım bankacıları ABD’de yılda ortalama 310 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 245 bin dolar, Kanada’da 160 bin dolar ve Almanya’da 180 bin dolar kazanıyorlar.

Üniversite Profesörü

Üniversite profesörleri ülkemizde çok para kazanan meslekler arasında olmasa da, dünya çapında çok para kazanan meslekler arasındadır. Ne kadar para kazanıyorlar? ABD’de yılda ortalama 160 bin dolar kazanırken, İngiltere’de 130 bin dolar, Kanada’da 135 bin dolar ve Almanya’da 220 bin dolar kazanıyorlar.

Doğa Bilimleri Yöneticisi

Doğa Bilimleri yönetimi, dünyanın en çok para kazandıran işlerinden biridir. Natüralistler genellikle proje hazırlama ve geliştirme üzerinde çalışırlar. Ayrıca, Kurumlarına bağlı diğer üst düzey çalışanları da denetlemeleri istenmektedir. Tüm bu işleri yapan yöneticiler yılda yaklaşık 100 bin dolar kazanıyor.

Yazdığım yazıdan hangi mesleğin en çok para kazandırdığını öğrenebilirsiniz. Geleceğiniz için bu mesleğe yönlendirebilirsiniz. Para mutluluk getirmese de, onsuz mutlu olmak zorlaşır. Bu yüzden mutlu olabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz meslekleri tercih etmenizi öneririm. En çok para kazandıran işleri yazılarımdan de görebilirsiniz.

En Çok Para Kazandıran İşler Nelerdir?

Doktor, avukat, finansal danışman, özellikle pilotluk gibi meslekler çok para kazandırmaktadır. En çok para kazandıran mesleklerin, ayrıntılarını yazımdan öğrenebilirsiniz.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir